żłobek Miejski nr1 - Złobek Integracyjny

O żłobku

Informacje

Zajęcia z dziećmi

Wspieranie rozwoju

Kadra

Historia

Wiersze i piosenki

Ciekawostki i artykuły

Kontakt

Dołącz do nas na
 
" „Coś z niczego” czyli jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem bez telewizora? "

Jak zająć dziecko bez telewizora? To proste, należy dać mu alternatywę. Maluch nie zrezygnuje sam z oglądania bajek, jeśli w zamian nie otrzyma żadnej propozycji. Należy więc zacząć od wyłączenia telewizora, odłożenia w kąt smartfonów i tabletów. Rodzice powinni być na wyłączność dla swojego dziecka. Okazuje się, że to trudne, bo codziennie jest mnóstwo rzeczy do zrobienia w domu. Pamiętajmy jednak, że uwaga poświęcona dziecku i czas wspólnej zabawy są dla niego najcenniejszym prezentem, a również Rodzicom pomoże "naładować akumulatory“ i na chwilę zapomnieć o codziennych trudach. Do dobrej zabawy nie będą potrzebne drogie czy wymyślne gadżety. Oto kilka propozycji:

 

1. Malowanie na szybie

Okno balkonowe pokrywamy folią spożywczą. Ramy okna zabezpieczamy taśmą, podłogę zabezpieczamy folią malarską lub gazetami. Zapraszamy dziecko do pomalowania szyby farbami plakatowymi. Po pierwsze – będzie w szoku, że może malować po oknie, po drugie – bardzo je to zajęcie wciągnie.

2. Namiot z koca

Zabawa niejednego z nas z dzieciństwa. Obecnie kupujemy designerskie namioty, wigwamy i inne cuda dla dzieci, a prawda jest taka, że nic nie zastąpi namiotu z krzeseł i koca. Może być za każdym razem inny, może zajmować cały pokój, albo tylko jego część. Jedyne co, to musicie pomóc dzieciom w zrobieniu bezpiecznego i stabilnego namiotu, a potem już same będą miały miliard pomysłów jak się w nim bawić.

3. Masa z wody i mąki ziemniaczanej

Mieszamy skrobię (mąka kukurydziana lub kartoflana) z małą ilością wody i dajemy dziecku do zabawy. Masa jest stała, a zarazem płynna. Można dodać barwniki spożywcze dla urozmaicenia zabawy.

Z bardziej tradycyjnych zajęć można też przygotować masę solną lub zakupić piasek kinetyczny (to jedna z najlepszych inwestycji w zabawki, jaka tylko może być).

4. Domki z kartonu

Na pewno został gdzieś karton po starym telewizorze albo inne duże opakowanie. Wykorzystajcie go na stworzenie własnego domku - w środku wytnijcie okna i drzwi, na zewnątrz pomalujcie farbami i oto gotowy domek do zabawy albo dla lalek.

5. Ryżowe zabawy

Rodzic wkłada ryż (fasolę, kaszę, mąkę) do dużej miski lub na plastikową tacę. Daje dziecku kubeczki, łyżki i zachęca do zabawy. Dziecko poznaje konsystencje ryżu, może go nabierać do kubeczków lub przekładać rączkami.

6. Mała orkiestra

Pudełko po chusteczkach higienicznych, a na nim gumki recepturki i mamy gitarę. Słoik po dżemie z fasolką, to doskonała grzechotka. Pudełko po butach może służyć za bębenek, a blaszane pokrywki od garnków za perkusję.

7. Sensoryczna ścieżka

Do tej zabawy potrzebne będą lateksowe rękawiczki, groch, fasola, mąka ziemniaczana, makaron, siemię lniane, ryż, sznurek.

Do lateksowych rękawiczek dzieci wsypują ryż, makaron, groch itp. Gdy rękawiczki są całe wypełnione danym materiałem pomagamy zawiązać rękawiczkę. Dzieci po zrobieniu rękawiczek dokładnie je oglądają, dotykają, mogą podrzucać je do góry, nosić na głowie. Na koniec układamy z rękawiczek ścieżkę po której nasze pociechy mogą przejść gołymi stopami.

8. Korale ze słomek

Kilka kolorowych słomek do napojów tniemy na równe kawałki lub pozwalamy to zrobić dziecku, jeśli już potrafi korzystać z nożyczek. Następnie zachęcamy dziecko do nawlekania tak powstałych koralików na sznurek (słomki można również zamienić na makaron rurki). Pamiętajmy, by zabezpieczyć jeden koniec sznurka, bo inaczej dziecko zacznie się złościć, że koraliki uciekają drugą stroną. W zależności od wieku dziecka zabawa potrafi zająć na trochę czasu. Nawlekanie jest też świetnym ćwiczeniem motoryki dłoni.

9. Lampa lawa

Przygotuj duży słoik, a najlepiej przezroczystą karafkę. Do środka wlej ¾ szklanki oleju (oczywiście proporcje możecie zmieniać w zależności od tego, jak duże jest naczynie, w którym będziecie przeprowadzać eksperyment). Do szklanki wlej ¼ wody i dodaj nieco barwnika spożywczego (może to być koncentrat z buraków, barszczyk instant albo barwniki). Po dokładnym wymieszaniu powoli możemy rozpocząć magię. Wodę wlej do naczynia z olejem. Od razu powinien pojawić się efekt kolorowych bąbli, które będą tonęły w wodzie. Żeby przedłużyć zabawę, do mikstury wystarczy wrzucić musującą tabletkę. Niesamowity efekt murowany.

10. Bądź jak Picasso

Namaluj na kartce kształt głowy i nosa. Wręcz dziecku nożyczki i stare gazety. Zadanie polega na wycięciu ze stron oczu, uszu, ust i stworzenie niepowtarzalnego i ciekawego kolażu.

11. Kolorowe kredki

Z pewnością w Twoim domu znajdzie się wiele połamanych kredek świecowych. Z niepotrzebnych, zbyt małych kredek, stworzysz nowe, multikolorowe kredki w wybranym przez siebie kształcie. Włóż skrawki kredek do foremki, wstaw do piekarnika lub mikrofalówki, aby po chwili otrzymać nowe, odlotowe kredki!

12. Piłeczki sensoryczne

Takie piłeczki można ściskać, podrzucać, zmieniać ich kształt. To zabawka, która nie tylko zajmuje czas, ale i świetnie relaksuje. Wystarczy do balonu wsypać mąkę ziemniaczaną. Gotowe!

13. Bardzo kolorowy eksperyment

Jeśli zalega Ci w szafce przynajmniej jedno opakowanie Skittelsów czy innych kolorowych draży, możesz je wykorzystać do zrobienia bardzo kolorowego eksperymentu! Rozłóż je na talerzyku. Dolej niewielką ilość ciepłej wody i obserwuj fantastyczny spektakl barw!

14. Samochody na paliwo balonowe

Zawody samochodowo – balonowe! Pierwsza część zadania polega na zbudowaniu samochodu z klocków Lego. Druga część na postawieniu go na linii startu, wsunięcia balonu w wystające części klocków i nadmuchaniu go. A potem pozostaje już tylko obserwować jak daleko pojedzie!

15. Spinacze na kartce

Przygotuj kolorowe spinacze do papieru i wycięte z papieru koła w takich samych kolorach. Dla najmłodszych to świetna lekcja rozróżniania kolorów, dla starszych ćwiczenie paluszków przy wsuwaniu spinaczy, a dla mnie to, że nawet przy tak prostej zabawie rozwijają się zdolności motoryczne.

16. Malowanie obrazków przez folię

Przygotuj karton lub papierowy talerzyk, farby plakatowe w tubkach i folię spożywczą. Na papierze wyciśnij kilka kolorowych kropli, przyłóż folią i pozwól dzieciom tworzyć! Nowa metoda jest przyjemna dla rąk, obrazki są zachwycające, a rodzice zadowoleni, że nie trzeba sprzątać tyle, co przy klasycznym malowaniu.

17. Palcem pisane

Wystarczy duży talerz lub plastikowa tacka i mąka lub piasek, którą do niego wsypiesz. Zadanie polega tylko i wyłącznie na pisaniu paluszkiem. Możesz przygotować rysunki lub litery na kartce lub pisać je na drugim talerzu, a dziecko będzie powtarzać znaki na swoim.

 

18. Sensoryczny woreczek

Potrzebujesz woreczka z zapięciem, żelu do włosów i wybranych ozdób np. brokatu, cekinów, ruchomych oczek itp. Umieść je razem z żelem w woreczku, dokładnie zamknij i wręcz dzieciom. Przyjemna w dotyku substancja sprawi, że przez dłuższy czas nie będą się mogły od niego oderwać. Dodatkowo możesz narysować na kartce labirynt, położyć na nim woreczek i poprosić by paluszkami tak przesuwały cekiny, aby trafiły prosto do mety.

19. Ciecz nienewtonowska w woreczku

Ciecz nienewtonowska to kolejna uwielbiana przez nas masa, która sama w sobie jest świetnym ćwiczeniem przy lepieniu, zgniataniu i ściskaniu jej w rękach. Jednak są dzieci, które nie lubią się brudzić, a chciałyby spróbować zabaw z tą masą. Wystarczy zmieszać w woreczku wodę z mąką, w stosunku 1:2, można dodać barwnik. Tak jak w przypadku samej cieczy możecie obserwować reakcje na dotyk, a gdy zamienicie mąkę ziemniaczaną na pszenną dodatkowo możecie po niej pisać czy rysować, gdy położycie woreczek na płaskiej powierzchni.

20. Haftowanie w styropianie

Przygotuj styropianową tackę, igłę i nitkę. Naszkicuj prosty obrazek na tacce i pozwól dziecku na wyszycie go za pomocą igły i nitki.

 

 

 

 

 

 

Inspiracje:

1. https://www.facebook.com/Mamawdomu/

2. https://www.sosrodzice.pl/cos-z-niczego-czyli-jak-kreatywnie-spedzac-czas-z-dzieckiem/

3. http://www.tamaratur.pl/2016/07/18/12-inspiracji-na-wciagajace-zabawy-bez-tv/

wr

Tworzenie stron www i sklepów internetowych Białystok | Strony www