żłobek Miejski nr1 - Złobek Integracyjny

O żłobku

Informacje

Zajęcia z dziećmi

Wspieranie rozwoju

Kadra

Historia

Wiersze i piosenki

Ciekawostki i artykuły

Kontakt

Dołącz do nas na
 
" Czytanie- oto najlepszy sposób uczenia się "

 

Czytanie – oto najlepszy sposób uczenia się.

                                                                                                                       A. Puszkin

 

Czytanie dzieciom niesie ze sobą nieocenione korzyści. Należy pamiętać, że chwile spędzone z książką to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym. Poznając korzyści płynące z głośnego czytania dzieciom, zrozumiemy, jak ważne są takie chwile. Wielu osobom nadal niesłusznie wydaje się, że dostęp do mediów i Internetu jest w stanie zaspokoić wszystkie dziecięce potrzeby. Świetna grafika, pozytywni, weseli bohaterowie, wartościowe opowieści i płynąca z nich nauka to nie lada atrakcja. W zasadzie można pomyśleć, że nic lepszego nie zdołalibyśmy zapewnić. Niestety, to mylące pozory. Głośne czytanie dzieciom to czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym. Tych chwil nie zastąpi żadna inna atrakcja. Wystarczy kilkanaście minut dziennie spędzonych wspólnie nad lekturą. Podczas czytania dziecku zaspokajamy jego emocjonalne potrzeby. Jesteśmy blisko, więc zacieśniamy łączącą nas więź. Czytając dziecku, wyrażamy swą miłość i zainteresowanie. Malec z radością odczuje, że ten czas zarezerwowany jest tylko dla was. W efekcie, w dziecku wzrośnie poczucie, że jest ważne i kochane. W ten sposób budowana jest pewność siebie i wiara we własne możliwości.

Dzieciństwo to wyjątkowy okres, w którym nie może zabraknąć książek. Wiedza i doświadczenia zgromadzone na tym etapie zaowocują w dorosłym życiu. Należy dołożyć wszelkich starań, by w pierwszych latach życia dziecka, nie zabrakło troski i uwagi ze strony rodziców. Stopniowo kształtująca się osobowość malca wymaga naszej bliskości i mądrych wzorców.

Wiele osób przekonają jedynie dowody. Swego rodzaju spis korzyści potwierdzonych badaniami. Tym potrzebom można wyjść naprzeciw. Poznajmy zalety głośnego czytania najmłodszym:

 1. Głośne czytanie buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem.

Chwila, w której zasiadamy razem nad lekturą, jest niezwykle bliska. Rytuał można rozpocząć od wybrania miejsca i najwygodniejszej dla rodzica i dziecka pozycji. Malec, wiedząc, że jest to moment zarezerwowany tylko dla niego, poczuje się wyjątkowy. Będzie to czas relaksu i niezapomnianych, wspólnych wrażeń.

 1. Głośne czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne dziecka.

Bliskość jest niezwykle istotna. W trakcie czytania można się przytulać, bardzo blisko siedzieć, czy leżeć. Wspólnie będziemy także przeżywać poznawaną historię. Śmiech, radość, czy zaduma, którą zaobserwujemy na twarzy dziecka, stanie się dla nas również cenną wskazówką. Przekonamy się, jakie uczucia budzą się w malcu. Nasze zainteresowanie na pewno zostanie zauważone i docenione.

 1. Głośne czytanie wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości.

Przeobrażająca się świadomość na tym etapie wymaga szczególnej uwagi. Dziecko stopniowo nabywa zdolności do samodzielnego, nieegoistycznego pojmowania, odczuwania i działania. Czytane opowieści są kopalnią bezcennych przykładów i wzorców. Wzmocnimy w dziecku empatię, umiejętności społeczne i poczucie własnej wartości. Wspólnie spędzony czas to przecież dowód, że dziecko jest dla nas ważne.

 1. Głośne czytanie uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu.

Na co dzień, często zapominamy, jak ważna jest dbałość o nasz język. Nadmiar obowiązków  sprawia, że ograniczamy nasze wypowiedzi do minimum. Czytanie na głos sprawi, że będziemy posługiwać się poprawnym, pięknym językiem. Dla najmłodszych to szansa, by uczyć się języka, z czasem stopniowo rozwijać poznawane słownictwo, a ostatecznie tworzyć piękne wypowiedzi. Za pomocą języka musimy komunikować się z innymi przez całe życie. Jest więc to elementarna, niezbędna umiejętność.

 1. Głośne czytanie przygotowuje i zachęca do samodzielnego czytania.

Gdy dziecko jeszcze nie nabyło tej umiejętności, poznaje lektury dzięki innym. Wsłuchuje się w intonowany głos, ogląda ilustracje, poznaje litery. Momenty te są niezwykle urokliwe, stąd dziecko pragnie je powtarzać. Dorasta w przekonaniu, że czytanie jest przyjemnością, dzięki czemu chętniej spróbuje samodzielnie czytać.

 1. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię.

Nawet jeśli książkę zdobią ilustracje, wszystkich opisanych szczegółów i sytuacji nie sposób zobrazować. Poza tym to jedynie nieruchome rysunki więc trzeba samodzielnie posłużyć się wyobraźnią. Pomyśleć, zastanowić się i opowiedzieć o swoich odczuciach i pomysłach.

 1. Głośne czytanie uczy myślenia.

Myślenie to skomplikowany proces poznawczy. Trzeba kojarzyć dziesiątki elementów i na tej podstawie wnioskować. Najłatwiej  uczyć się na przykładach, a tych przecież w książkach nie brakuje.

 1. Głośne czytanie poprawia koncentrację i ćwiczy pamięć.

Żeby poznać opowiadaną historię, trzeba się skupić. W innym wypadku umykają szczegóły, które mogłyby bardzo zainteresować. Pytania o imiona, czy perypetie bohaterów to świetne, sprawdzające ćwiczenie podobnież jak powtarzanie zabawnych rymowanek.

 1. Głośne czytanie wnosi wiedzę ogólną i ułatwia naukę.

To, co czytamy dzieciom, ma znaczenie. W ciekawy sposób możemy prezentować treści, z którymi dziecko zetknie się w przedszkolu, czy szkole. Rozbudzamy także ciekawość, która zachęci dziecko, by dopytać o wiele szczegółów.

 1. Głośne czytanie uczy odróżniania dobra od zła i rozwija wrażliwość moralną.

 Bohaterowie książek są bardzo różni i przeżywają wiele przygód. Gdy jednych warto pochwalić, a nawet naśladować, inni zasługują na naganę. Wszystko po to, by dziecko mogło dokonać samodzielnej oceny. Chciało wyrażać opinie i naśladować pożądane wzorce.

 1. Głośne czytanie to rozrywka rozwijająca poczucie humoru.

Komizm sytuacyjny jest elementem perypetii poznawanych bohaterów. Śmiejąc się razem z dzieckiem, podkreślamy, co jest zabawne, a co nie.

 1. Głośne czytanie chroni przed uzależnieniem od mediów.

Dziecko znające wartość czytania łatwiej zrezygnuje z czasu spędzanego przed telewizorem, czy komputerem. Czytając na głos, pokazujemy także, że my dorośli również lubimy czytać i spędzać z książką czas.

 1. Głośne czytanie pomaga w rozwiązywaniu problemów.

Czasem widzimy, że dziecko trapi problem. Wiemy, dlaczego się smuci, jest marudne, czy złe. Wielu bohaterów miewa podobne kłopoty, więc warto sprawdzić, jak sobie z nimi radzą.

Można jeszcze wspomnieć, że czytanie dzieciom jest przyjemną, zdrową ucieczką od nudy. W zasadzie zalety można mnożyć bez końca. Najważniejsze jednak aby nie zapominać o jednym:

Głośne czytanie to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować dzieciom.

 

mgr Aneta Czerwińska

mgr Karolina Maria Siwik

wr

Tworzenie stron www i sklepów internetowych Białystok | Strony www