żłobek Miejski nr1 - Złobek Integracyjny

O żłobku

Informacje

Zajęcia z dziećmi

Wspieranie rozwoju

Kadra

Historia

Wiersze i piosenki

Ciekawostki i artykuły

Kontakt

Dołącz do nas na
 
" Bicie, gryzienie, kopanie -dlaczego dzieci to robią? "

 

Powodów jest bardzo dużo, zaś najczęstsze z nich to reakcja na takie emocje jak:

- złość, ponieważ ktoś zabrał mu zabawkę,

- ból, bo ktoś je uderzył,

- lęk i poczucie zagrożenia, bo nie potrafi przewidzieć zachowania drugiej osoby,

- zlekceważenie i próba zwrócenia na siebie uwagi,

 

Najistotniejsze to być świadomym, że dziecko w większości przypadków nie robi tego z myślą, by kogoś skrzywdzić, a takie zachowania są zjawiskiem naturalnym, sprzyjającym rozwojowi oraz umożliwiajacym przetrwanie.

Kluczowe jest znalezienie źródła zachowania i zrozumienie dziecka. Nie powinno się krzyczeć, grozić, uderzać, ale nie należy również ignorować zaistniałej sytuacji, ponieważ takie zachowania zadziałałają na niekorzyść dziecka.

 Co należy zrobić, gdy dziecko bije, gryzie bądź kopie? Przytrzymaj dziecko za rękę, zrób krok do tyłu wówczas dziecko otrzyma komunikat, że nie zgadzamy się na bicie. Następnie powiedz mu, o swoich odczuciach np.: To mnie boli, jest mi przykro, gdy mnie bijesz. W ten sposób zakomunikujesz dziecku, że nie postąpiło dobrze, a jednocześnie sprawiło ból innej osobie. Postaraj się nazywać uczucia i emocje, które dziecko aktualnie przeżywa w następujący sposób "Widzę, że jesteś zdenerwowany, wiem, że to dla Ciebie trudne". Dziecko dowie się jak nazywają się poszczególne uczucia i emocje, nauczy się je rozpoznawać, a zarazem zrozumie, że należy o nich rozmawiać, nie należy ich się wstydzić. Jeśli spotka się z akceptacją rodziców, otrzyma wsparcie w tak trudnych chwilach będzie miało odwagę mówić i pokazywać to co czuje, a zarazem nie zamknie się w sobie. Wyjaśnij dziecku, dlaczego jego reakcja nie spotkała się z Twoją akceptacją i pochwałą. Jeśli dziecko jest starsze, możesz zaproponować mu, co może zrobić w sytuacjach trudnych dla Niego. Takim sposobem może być liczenie do dziesięciu lub klaśnięcie kilka razy w rączki. W ten sposób dziecko rozładuje swoje emocje nie krzywdząc siebie i innych osób, poradzi sobie z trudnymi emocjami w konstruktywny sposób. Dziecko ma świadomość, że to co w chwili obecnej przeżywa, nie jest rodzicom obojętne, jednocześnie odczuje wsparcie z ich strony.

mgr. Iwona Kozłowska

mgr. Paulina Falkowska

wr

Tworzenie stron www i sklepów internetowych Białystok | Strony www